کاشت زعفران

کاشت زعفران

کاشت زعفران یکی از امر های مهم است که در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. زعفران موجب کاهش چربی و کلسترول خون می گردد. همانطور که می دانید؛ زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. این گیاه باارزش در نقاطی که دارای زمستان های ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید. درواقع زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری. مقاومت این گیاه در مقابل سرما زیاد است؛ اما بدلیل اینکه دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است؛ در این مدت به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه که درتابستان می باشد. بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن درشمال و جنوب کشور مناسب نیست. در ادامه با مستر سوغاتی همراه شوید تا درباره ی کاشت زعفران و دیگر مطالب مربوط به کاشت زعفران بیشتر آشنا شوید.

کاشت زعفران

کاشت زعفران در آب و هوای معتدل باید انجام گیرد. در تهیه زمین به منظور کاشت زعفران لازم است توجه و دقت خاصی معمول شود. از مرداد ماه تا مهر ماه می توان به کاشت زعفران اقدام نمود. آب و هوای مناسب جهت کاشت زعفران زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل داشته و دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم دارد. و همینطور به خوبی رشد می کند و می شود در این مناطق کاشت زعفران را انجام داد. لازم به ذکر است که این موضوع ممکن است در همه شرایط صادق نباشد؛ زیرا احتمال دارد گیاه به صورتی با محیط سازگار شود چنانچه در همدان که در ردیف شهرهای سردسیری ایران است، زراعت و کاشت زعفران نتایج رضایت بخشی داده است. توجه داشته باشید که پیاز زعفران تابستان فعالیت ندارد. دوره بیداری و فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت است و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز به خواب می رود. پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است.

تهیه زمین جهت کاشت زعفران

تهیه زمین جهت کاشت زعفران یکی از مهمترین مطالب، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اول از همه بهترین نوع خاک برای کاشت زعفران خاک شنی ـ رسی است که مقدار کمی آهک داشته باشد. در تهیه زمین به منظور کاشت زعفران لازم است توجه و دقت خاصی معمول شود. ابتدا در فرصتهای مناسب در پاییز یا زمستان زمین مورد نظر را شخم عمیق می زنند؛ درصورتی که شرایط مناسب نبوده یا دسترسی به تراکتور مقدور نباشد می توان شخم را در پایان بهار یا اوایل تیرماه نیز انجام داد. در زراعت مکانیزه زعفران زمین را در پاییز سال قبل از کشت با گاو آهن شخم عمیق می زنند. در بهار پس از قطع بارانهای بهاری خاک را با انجام شخم متوسط ضمن سله شکنی از وجود علفهای هرز پاک می کنند. در مرداد یا شهریور پس از پخش 80 – 40 تن کود حیوانی و 200 کیلوگرم فسفات آمونیوم زمین را به صورت فارو درمی آورند و برای کاشت زعفران آماده می کنند.

زمان مناسب جهت کاشت زعفران

زمان مناسب جهت کاشت زعفران از مرداد ماه تا مهر ماه می باشد. پس از کاشت پیاز زعفران در زمین به مدت 7 ـ 4 و در بعضی مناطق تا 10 سال باقی مانده و محصول می دهد؛ و از این نظر احتیاجی به کاشت مجدد زعفران در سال های بعد ندارد.
زعفران
با کاشت زعفران آشنا شدید. در زیر به برخی از برند زعفران اصل و خوب می پردازیم: خرید ادویه و خرید عمده ادویه در فروشگاه اینترنتی مستر سوغاتی بدون واسطه و مستقیم از تولید کنندگان صورت می پذیرد. انواع ادویه جات به ترتیب زیر می باشند: لینک مطالب مرتبط با زعفران : من و تو می شویم ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =